Неймовірна Кропивниччина: парк тюльпанів, урочище Каскади та сотні пам'яток архітектури

3000 грн

Неймовірна Кропивниччина: парк тюльпанів, урочище Каскади та сотні пам'яток архітектури

Дати: 
с 01.05.2020 - 02.05.2020

Немає в Україні області до туристичного потенціалу якої відносилися б більш несправедливо. І немає в Україні області більш незвіданої й таємничої. Це справжня біла пляма для 95 % туристів та більшості краєзнавців. Але тут є на що подивитись (і це слабо сказано). Сотні різноманітних пам’яток архітектури: культових, фортифікаційних, господарських. Унікальні природні пам’ятки: парки, річки, скелі. І найприємніше те – що цікавості Кропивниччини (Кіровоградщини) стануть справжнім відкриттям, майже великим географічним.

Спочатку буде природне чудо – урочище «Каскади», яке розташоване у Маловисківському районі біля села Злинка. Каскади є одним з небагатьох місць поширення природних водоспадів на Придніпровській височині та рівнинній частині України в цілому. В Каскадах розташоване місце виходу на поверхню масивної глиби гранітів і мігматитів — елементів Українського щита, найдавнішої тектонічної структури України. Час їхнього утворення датується близько 2 мільярдами років тому. Припускають, що в I тис. до н. е. брили могли виконувати функцію скіфського святилища, оскільки на стінах нині затоплених печер раніше можна було розгледіти окремі знаки.

А потім ми відвідаємо центр регіону, пункти, які можуть презентувати область (але це не значить що вони єдині): Кропивницький, одну із найефектніших пам’яток природи – урочище «Каскади» (єдині водоспади в центрі рівнинної України) та одне із найбільш таємничих міст області – Новомиргород.

Маршрут: Київ – НовомиргородКропивницькийУрочище «Каскади» - Київ

Нестримна радість охопить вас коли відкриєте для себе Новомиргород і Златопіль. Якихось 230 км на південь від Києва – і справжнє відкриття, майже географічне: тут тобі й еклектика, й модерн і навіть тетраконх. А історія яка!.. До 1959 року це було два окремих міста Златопіль та Новомиргород. Перший у козацькі часи називався Гуляйполем, пізніше його перейменували в Златопіль, очевидно за багатство мешканців. На межі 17 – 18 століть в місті з’явилася розгалужена мережа підземних ходів – катакомб. Златопіль і нині просто перенасичений ними. Точна мета будівництва катакомб не відома. Найімовірніше це була своєрідна підземна фортеця – місце схованки мешканців навколишніх сіл під час численних набігів татар і турок із Дикого Поля. Катакомби розміщувались на глибині 3-4 метри. Кажуть, що деякі ходи лежали на глибині 9 метрів. Це були переважно вузькі тунелі висотою у середній зріст людини, хоча ходять легенди про значно більші ходи.

Нині більшість входів до катакомб засипані, хоча лази все таки є. Є навіть приватні підприємства, які в катакомбах вирощують шампіньйони. А взагалі-то, катакомби нині є лихом для Златополя (читай Новомиргорода), адже просідаючи вони руйнують стіни будівель. Наприклад, зовсім недавно впав шматок муру старовинного магазину. Цікава і досить красива єврейська будівля (вул. Леніна 298) стоїть нині напівзруйнованою.

Наприкінці 18 століття Златопіль став єврейським містечком. У 1800 році тут навіть поселився хасидський цадик Нахман із Брацлава (це його могила в Умані притягує щороку десятки тисяч єврейських паломників). Але у 1802 році від сухот померла дружина цадика. Він поховав її на златопільському єврейському цвинтарі й подався у кращі місця (до Умані).

Златопільська гімназія – видатна пам’ятка архітектури. Це один із кращих зразків будівель провінційних навчальних закладів. Будівля, яка збереглася до нашого часу, була зведена у 1885-1891 рр. на кошти уроженця Златополя Лазаря Бродського (того самого київського «цукрового короля», власника чверті виробництва цукру в імперії). Видатний єврейський меценат фінансував будівництво гімназії разом із великим землевласником Митрофаном Цвітковим (це на його честь названо містечко та залізничну станцію Цвіткове). Проектував будівлю архітектор Архипов.

Крім гімназії в Златополі збереглася прекрасна церква 1809 року побудови й чимало старовинних крамниць та житлових будинків.

Інша частина – власне Новомиргород. В письмових документах він вперше згадується під 1740 роком як зимівник запорозьких козаків під назвою Тресяги. У 40-і роки 18 століття Тресяги стали Новим Миргородом – саме тоді сюди переселились миргородські козаки на чолі із полковником Василем Капністом. А у 1752 році Новомиргород визнали адміністративним центром специфічного територіального утворення – Нової Сербії.

Тут збереглася унікальна для центральної України тетраконхова церква-фортеця, а також будівля повітової лікарні, яка може служити еталоном цегляного модерну (разом із Пархомівською церквою). Це просто казкова будівля. Хочу запевнити, що вона має відноситись до найвидатніших пам’яток України початку ХХ століття, але про неї ніхто практично не знає.

Кропивницький – колишній Єлисаведград та Кіровоград – місто-фортеця, засноване для оборони від татар і турок. Тут збереглася величезна кількість пам’яток, і дивно що тут так рідко бувають туристи. Даю лише перелік основних:

Єлизаветинська фортеця, 1754 р.

•    штаб

•    казарма для трьох рот

•    казарма для трьох рот

•    кухня

•    земляні укріплення

Синагога, 1853 р.

Покровська церква, 1850 р.

Грецька церква (Пресвятої Володимирівської Богородиці), 1812 р.

Дзвіниця грецької церкви, 1898 р.

Будинок настоятеля грецької церкви

Преображенська церква, 1833 р.

Військове містечко, 1848-1855 рр.

Завод Ельворті, 1874 р.

Театр ім.Кропивницького (Зимовий), 1867 р.

Окружний суд, 1845 р.

Міжнародний банк, 1910 р.

Особняк, поч.ХХ ст.

Особняк, кін. ХІХ - поч.ХХ ст.

Прибутковий будинок, кін. ХІХ - поч.ХХ ст.

Особняк, кін. ХІХ - поч.ХХ ст.

Прибутковий будинок, кін. ХІХ ст.

Будівля поштамту, 1893 р.

Будівля повітового училища, кін. ХІХ ст.

Особняк, поч.ХХ ст.

Особняк, поч.ХХ ст.

Особняк, поч.ХХ ст.

Будинок житловий, кін. ХІХ ст.

Будівля народного училища, кін. ХІХ ст.

Будинок житловий, 1899 р.

Колишнє ремісниче грамотне училище, ХІХ ст.

Будівля жіночої приватної гімназії, 1898 р.

Будівля готелю «Північний», 1907 р.

Будинок банку, 1898 р.

Торговий будинок, кін. ХІХ ст.

Особняк, 1897 р.

Будинок, у якому жив М.Л. Кропивницький, кін. ХІХ ст.

Корпус палацовий (військова прогімназія), 1851-1855 рр.

Будинок житловий, сер. ХІХ ст.

Будівля готелю, 1880 р.

Будівля готелю, кін. ХІХ ст.

Гостиний двір, кін. ХІХ ст.

Особняк, 1890 р.

Особняк, 1898 р.

Будівля колишньої приватної лікарні, кін. ХІХ ст.

Будинок, у якому народився і жив О.О. Осьморкін, кін. ХІХ - поч.ХХ ст.

Будівля навчального закладу, кін. ХІХ ст.

Прибутковий будинок, поч.ХХ ст.

Громадський будинок, кін. ХІХ - поч.ХХ ст.

Будівля військового училища, 1848 р.

Манеж, 1848 р.

Корпус штабний, 1848 р.

Будинок, у якому жив І.К. Карпенко-Карий, 1871-1883 рр.

Будівля земського реального училища, 1883 р.

Будівля жіночої гімназії, 1899 р.

Будівля чоловічої гімназії, кін. ХІХ ст., 1922 р.

Комплекс лікарні Святої Анни, 1904 рік, три корпуси

Спортивна школа (буд. ХІХ ст..)

Художній музей (буд. ХІХ ст.)


Програма по дням:

 1. 7:30 - виїзд із Києва;

  12:30 - прибуття до урочища Каскади (біля села Злинка). Огляд унікальної пам'ятки природи;

  15:00 - прибуття у Кропивницький. Обід;

  16:00 - огляд численних пам'яток Кропивницького;

  19:00 - вечеря. Поселення у готель.

 2. 7:00 - ранкова фотосесія

  9:30 - сніданок

  10:00 - продовження знайомства із Кіровоградом

  відвідання Кіровоградського дендропарку із парком тюльпанів

  13:30 - обід

  15:30 - прибуття у Новомиргород. Огляд пам'яток Новомиргорода та Златополя

  19:30 - повернення до Києва.

Місце збору групи: 
Метро "Палац Україна"
Місце та час завершення: 
Метро "Теремки" 19:30
До вартості входить: 
Транспорт, екскурсійні послуги, харчування, ночівля
Додаткові витрати: 
Відсутні
Примітки: 
Ціна на тур може змінитися, у зв'язку із економічною ситуацією в країні.
3000 грн
Маршрут на карті: 

Добавьте отзыв о туре