Пошукова форма

Козацька спадщина, таємне товариство та твори Катерини Білокур


Головна - Тури - Київська область

850 грн

Козацька спадщина, таємне товариство та твори Катерини Білокур

Дати: 
10.07.2021

Що побачимо?

* найстаріший храм Лівобережної України – муровану Покровську церкву в селі Сулимівка (збудовану гетьманом Іваном Сулимою),

* храм-ротонду, який був зведений за масонськими принципами гетьманом Розумовським,

* дерев’яні козацькі храми XVIII – ХХ століть,

* будівлю чеської пивоварні ХІХ століття,

* найбільшу рукотворну водойму України XVIII століття,

* художню галерею з колекцією творів геніальної художниці Катерини Білокур (побачивши її картини Пабло Пікассо сказав: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!»)

* і ще декілька "дрібничок"

Маршрут: Київ – Мала Стариця – Сулимівка – Селище – Гостролуччя – Лукаші – Лехнівка – Березань – Яготин – Київ

У 1783 році указом імператриці Катерини ІІ українських селян було закріпачено. Мільйони людей стали, фактично, власністю панів – це називалося «благами крепостного состояния». Але виявляється, що далеко не всі мешканці українських сіл стали кріпаками. На колишніх землях Гетьманщини у Чернігівській та Полтавській губерніях понад чверть сільського населення залишилися козаками – не мали над собою пана, жили за козацькими традиціями та звичаями, будували козацькі церкви, й, подейкують, мали таємне товариство...

Це здається фантастикою, але навіть на початку ХХ століття на землях, які ми побачимо у цій подорожі, існували УКРАЇНСЬКІ КОЗАКИ, і як докази свого існування, вони залишили величні церкви, збудовані на власні кошти із власних матеріалів.

В цій подорожі ми зможемо простежити розвиток козацького культового будівництва від самих його коренів і до заходу козацтва, який виявився значно пізнішим, ніж усі ми думали.

У Сулимівці побачимо НАЙСТАРІШИЙ храм Лівобережжя (не враховуючи храмів домонгольського періоду у Чернігові), який збудував гетьман Іван Сулима у 1621-1628 роках, а у Яготині - загадковий масонський храм-ротонду, який був збудований за проектом видатного російського архітектора Миколи Львова на кошти Олексія Розумовського та його батька, останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Про цей храм Тарас Шевченко, вустами однієї з своїх літературних героїнь (у повісті «Близнецы») сказав:

«Только смотрю, на базаре стоит какой-то круглый будынок, и столбы кругом, кругом. Меня диты и спрашивают: «Маменька, что это такое?» Я и говорю: «Ей-богу, деточки, не знаю, надо будет спросить кого-нибудь». Смотрю, на наше счастье, идет какая-то молодыця. Я и кричу ей: «Молодыце! А йды, — говорю, — сюда». Она подошла. «Скажи, голубко, что это у вас там на базаре стоить?» Вона и говорыть: «Церков». — «Церков, — думаю соби, — чи не дурыть вона нас?» Только смотрю, и крест наверху, на круглой крыше. «Господи, — думаю соби, — уж я ли церков у Киеве не видала, а такой, хоть побожиться, так, я думаю, и в Ерусалиме нет».

В тому ж Яготині збереглися залишки маєтку Розумовських, великий парк, закладений за проектами шотландського архітектора Адама Менеласа, величезний став, який у XVIII столітті був найбільшим в Україні. В Яготині ми побачимо картинну галерею із колекцією картин геніальної народної художниці Катерини Білокур. Це про неї сказав відомі слова Пабло Пікассо:

«Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!»

Ці слова, сказані всесвітньовідомим автором «Голуба миру» під час Паризької художньої виставки (там виставлялися три роботи Білокур) облетіли весь світ, адже Пікассо був дуже критичним до своїх сучасників.

Під час подорожі ми оглянемо муровані козацькі церкви у Сулимівці та Гостролуччі, «панську» церкву у Гостролуччі, невеличку козацьку дерев’яну церкву XVIII століття у Малій Стариці та великі багатокупольні дерев’яні церкви – таких не побачити на Правобережжі – у СелищіЛукашах та Лехнівці.

У Березані ми оглянемо «Розриту могилу» - курган, що надихнув Шевченка на написання свого легендарного твору, який у радянський період викидали із «Кобзаря». Деякі рядки із «Розритої могили» ой як актуальні й донині:

«Степи мої запродані

Жидові, німоті,

Сини мої на чужині,

На чужій роботі.

Дніпро, брат мій, висихає,

Мене покидає,

І могили мої милі

Москаль розриває...

Нехай риє, розкопує,

Не своє шукає,

А тим часом перевертні

Нехай підростають

Та поможуть москалеві

Господарювати,

Та з матері полатану

Сорочку знімати.»

А щоб якось розбавити історично-козацький ухил нашої подорожі, поговоримо трохи про пивоваріння, адже у Березані збереглася будівля пивоварні ХІХ століття, та ще й не аби-якої, а збудованої найкращими пивоварами світу – чехами. Власником пивоварні був чех Вячеслав Канський. В радянські часи в будівлі містився склад, а нині вона стоїть пусткою. Але, навіть усіма покинута, ця будівля є унікальною пам’яткою промислової архітектури.

 


Програма туру:

  1. 7:30 – Виїзд із Києва

    9:00 – Прибуття у село Мала Стариця. Огляд дерев’яної Чудо-Михайлівської козацької церкви, середина XVIII століття.

    9:30 – Прибуття у село Сулимівка, яке тривалий час належало відомому роду Сулим. Огляд найстарішої церкви Лівобережжя – Покровської. Її збудував у 1621-1628 роках гетьман Іван Сулима. Церква була родовою усипальнею Сулим.

    10:20 – Прибуття у село Селище. Огляд дуже великої козацької Георгієвської церкви, збудованої козацькою громадою села у 1913 (!) році.

    11:10 – Прибуття у село Гостролуччя. Огляд панської церкви (класицизм), збудована панами Лаузбергами у 1832 році. Огляд мальовничих руїн козацької фортифікаційної церкви, зведеної полковником Іваненком у другій половині XVIII століття.

    12:20 – Прибуття в село Лукаші. Огляд великої дерев’яної козацької Михайлівської церкви (1892 р.)

    13:00 – Прибуття у село Лехнівка. Огляд великої дерев’яної козацької Іванівської церкви (1896 р.)

    13:30 – Прибуття у місто Березань. Огляд будівлі колишньої чеської пивоварні Вячеслава Канського. Міні-екскурсія до кургану «Розрита могила», огляд залізничної платформи-привида під назвою «Ромашка» із пам’ятником бронепоїзду.

    14:30 – Прибуття у Яготин. Огляд картинної галереї із колекцією творів Катерини Білокур. Яготинський парк та величезне рукотворне озеро Супій. Троїцька соборна церква-ротонда, збудована Розумовськими за проектом Миколи Львова.

    19:00 – Прибуття до Києва

Місце збору групи: 
Метро "Палац Україна"
Місце та час завершення: 
Метро "Бориспільська" 19:00
До вартості входить: 
Транспорт, екскурсійний супровід, вхідні квитки