Пошукова форма

Неймовірна Рось. Скелі, каньйони, парк на островах та Нечуй-Левицький


Головна - Тури - Київська область

850 грн

Неймовірна Рось. Скелі, каньйони, парк на островах та Нечуй-Левицький

Дати: 
30.05.2021

Чи знаєте ви, звідки взялася назва Русь? Найбільш обгрунтованою і популярною серед істориків версією є походження цього етноніма від назви ріки Рось. На берегах цієї легендарної річки мешкали слов’янські племена полян і росів, а свою територію вони називали просто – Рось. Пізніше ця назва трансформувалася у Русь, а полянський князь Кий заснував місто, яке стало столицею Русі – Київ. Нині Рось вважають однією з найгарніших та найбільш різноликих річок України. Це і типово рівнинна ріка із високими бортами долини, це і заболочена річка (типу поліської) із широчезною зарослою очеретом заплавою, це і бурхливий гірський потік, який вже мільярди (!) років ріже собі русло у товщах кристалічних гранітоїдних порід. Навіть численні греблі та дамби радянського періоду не змогли знищити красу колиски східних слов’ян. Давайте ж разом поглянемо, яка вона зараз. А ще подивимось на цілу купу пам'яток архітектури, які стоять на її берегах.

Поряд із Россю народився наш великий письменник Іван Нечуй-Левицький. Можливо саме неймовірна природа річкової долини надихнула його стати літератором, розкрила талант співця природи та людських доль. Тут, на берегах Росі, не один рік прожила Марко Вовчок - про неї ми теж поговоримо.

Маршрут: Київ – Пугачівка - Синява - Бушеве – Бородані - Богуслав – Бородані – Стеблів – Корсунь-Шевченківський - Київ

Взагалі у праслав’янській мові існувало слово „руса” – річка, його загальний корінь трансформувався, але й нині зберігся у багатьох словах пов’язаних з річками та водою: русло (річище), роса. От із тієї давньої мови, а може ще з давніших, пішла назва „Рось”, фактично в перекладі це означало просто "Ріка". На її берегах селились перші праслав’янські племена, наприклад анти. З історії відомо, що князь антського союзу Бож переміг на берегах Росі військо остготського короля Вінітара, а пізніше остготи все таки подолали Божа і стратили на пагорбі над Россю – розіп’яли. Народ і нині знає це місце, що зветься Божа гора.

З давніх давен долина Росі мала особливу енергію. Люди постійно тяглися сюди, до чистої води, до родючих земель, до густих заплавних лісів. Нехай війна за війною, повстання за повстанням виганяли звідси населення, але люди все рівно поверталися. В Україні не знайдеться жодного іншого такого історично значущого регіону, як долина Росі. Як же ж вона виглядає зараз? От ми і побачимо це під час нашої мандрівки. Але крім самої річки та краєвидів долини на нас чекатиме маса пам’яток, які збереглися в старовинних населених пунктах на берегах легендарної річки.
Спочатку ми побуваємо у Пугачівці, де збереглися руїни водяного млина. Далі поглянемо на Рось у селі Синява, якраз недалеко від Божої гори. До речі, у Синяві зберігся старовинний величезний водяний млин та унікальна козацька церква першої половини 18 століття. Із Синяви завітаємо у Бушеве. Раніше це село називалося Пруси, але у 1946 році, після закінчення війни із нащадками прусаків, радянська влада змінила назву. Чому Бушеве? Невідомо. В цьому селі зберігся дуже ефектний величезний водяний млин та старовинна дерев'яна козацька церква.
Попрямуємо у Богуслав. Мальовничі старовинні вулички цього, майже тисячолітнього, міста усі котяться до Росі. Тут є старовинні кам’яниці та кафедральна церква 19 століття. А Рось тут фантастична, закута у скелі та величезні камені.
Із Богуслава проїдемо у село Бородані, де на березі Росі зберігся дерев’яний храм 1800-го року побудови. А із пагорба поряд із Бороданями, де є оглядовий майданчик, відкривається фантастична панорама долини Росі.
З Бороданів попрямуємо у Стеблів – селище, в якому народився український геній Іван Нечуй-Левицький. Тут, поряд із Россю, стоїть садиба-музей видатного письменника. А Рось тут фантастично красива - протікає у каньйоні між скелями. Значна частина цієї краси схована товщею вод водосховища Стеблівської ГЕС, але й тут є на чому затриматися оку, а гребля ГЕС виконує роль прекрасного видового майданчика.
Останнім пунктом подорожі буде Корсунь-Шевченківський. В цьому місті, на кількох островах Росі, між її кам’янистими рукавами, створено прекрасний парково-палацовий комплекс. Його почав будувати польський князь Станіслав Понятовський, а закінчували російські князі Лопухіни-Демідови. Комплекс вважається одним із найгарніших в Україні, як і Рось у Корсуні-Шевченківському.

Отже, що ми побачимо у цій мандрівці: водяні млини, дерев’яні козацькі церкви, великі муровані храми, старовинну житлову забудову, гідроелектростанції та греблі радянського періоду ну й... Рось, Рось, Рось.

Даний маршрут є ексклюзивним. Такого ви не знайдете більше ні в кого. І все без виснажливих тривалих переїздів, а швидко, насичено і змістовно.


Програма по дням:

 1. 7:45 – Виїзд із Києва

  - прибуття у Пугачівку: огляд водяного млина.

  - прибуття у Синяву. Огляд великого старовинного млина на Росі та Миколаївської церкви (1730 р.)

  - прибуття у Бушеве. Огляд колишнього водяного млина та старовинної дерев'яної церкви

  - прибуття у Бородані. Огляд дерев’яної церкви (1800 р.) та панорами долини Росі.
  - прибуття у Богуслав. Оглад старовинного середмістя та скелясного русла Росі.

  - прибуття у Стеблів. Огляд фантастичних краєвидів скелястої каньйоноподібної долини Росі та греблі Стеблівської ГЕС.

  - прибуття у Корсунь-Шевченківський. Огляд палацово-паркового ансамблю Лопухіних-Демідових (Корсунь-Шевченківського історико-культурного заповідника), ГЕС із греблею, рукавів Росі та скелястих приводних ландшафтів.

  19:30 – Повернення в Київ.

Місце збору групи: 
Метро "Теремки"
Місце та час завершення: 
Метро "Теремки" 19:30
До вартості входить: 
Транспорт, екскурсійний супровід, вхідні квитки
Маршрут на карті: